מגוון מאמרים שכתבתי במהלך השנים

מאמרים

האריה והעכבר

  • מאי 31, 2015

פורסם בעיתון הסטודנטים של אוניברסיטת "בן-גוריון" בב"ש

אתם ודאי מכירים את המשל הידוע על האריה החזק, אשר סייע יום אחד לעכבר החלש, וזה האחרון הודה לו כלכך והבטיח כי בבוא היום ישיב לו כגמולו. האריה החזק כמובן גיחך על דבריו וזלזל בכוחו של העכבר, אלא שבאמת בא היום ונפל האריה במלכודת צידים אכזרית, ובא העכבר יחד עם המוני חבריו ויחד כירסמו את רשת המלכודת ושיחררו אותו לחופשי.

ובכן, זהו באמת משל יפה ומשכיל מאד, אולם אני מסופק אם רבים מאיתנו באמת מבינים ומישמים אותו הלכה למעשה. כאדם מוגבל בעצמי(עיוור וכבד-שמיעה), רוצה אני לשתף אתכם בסיפור מרגש במיוחד שאירע לי לפני זמן מה, זאת כדי שתיוכחו לדעת עד כמה נכון ונפלא הרעיון הזה שעומד מאחורי המשל, ושכל אדם ואדם, מוגבל וחלש ככל שיהיה, יש בכוחו לתרום ולהביא תועלת לזולתו ואף לחזקים ממנו.

כך היה יום אחד כשהייתי בדרכי לתל-אביב, שמעתי בגלי צה"ל ראיון די עצוב ונוגע ללב, אשר נערך לזוג הורים חרשים שגם בנם כבד שמיעה בעצמו ומרכיב מכשירי שמיעה בשל כך. מסתבר שאותו ילד נזקק בדחיפות למכשירים חדשים ולהוריו לא היה הכסף כדי לרוכשם עבורו. עוד יותר מתמיה הוא שלא היה שום גורם במשרד הבריאות ו/או הרווחה המהוללים שיסייע להם ויספק עבורם את הסכום הנדרש. והילד בינתים לא שומע... אז בתור אחד שלא שמע בעצמו עד גיל ארבע בקירוב, ויודע איזו מן הרגשה איומה היא לא לשמוע, הסיפור הזה פשוט צבט לי את הלב בכאב, ומיד יצרתי קשר עם מספר עיתונאים שסייעו לי להגיע אל אותו כתב שביצע הראיון. הצגתי את עצמי והבעתי נכונות לרכוש עבור הילד את המכשירים. משם הענינים התגלגלו במהירות וכבר בצהרי אותו יום הגיעו אלי לבסיס שליח מטעם הילד והעיתונאי, ונתתי לו את הכסף הדרוש. מדובר היה בחמשת אלפים שקל במזומן, ומשרד הבריאות השתתף איתי והשלים לי עוד שלושת אלפים שקל נוספים. כעבור זמן מה קיבלתי שיחת טלפון מרגשת מאין כמוה מהילד בעצמו, אשר התקשר אלי וסיפר לי בשמחה שהוא שומע אותי כעת היטב עם המכשירים החדשים והודה לי בהתרגשות. ואני פשוט בכיתי מהתרגשות ומעונג. מסתבר גם שאותו ילד חגג בר מצוה זמן קצר לפני כן, אז אמרתי לו שזאת המתנה שלו ממני לכבוד הבר מצוה.

חברים! לא סיפרתי לכם את כל הסיפור המרגש הזה על מנת לזכות במחמאות או להוסיף לעצמי יוקרה וכבוד בכך. אלא כאמור כדי שתבינו היטב את הרעיון האדיר הגלום במשל האריה והעכבר שציינתי למעלה. שתבינו שכל אדם ואדם באשר הוא, חלש ורפה או חזק ויציב, מסוגל ויכול לתת מעצמו למען האחר. ואפילו מוגבלים יכולים לסייע למוגבלים אחרים ואתם יודעים מה? מוגבלים יכולים גם לסייע אפילו לאדם שאינו כזה. מכל מקום בעיני לפחות, לכל אחד ואחד מאיתנו ישנה איזשהי מגבלה, גלויה או סמויה מן העין, כך שאל לנו לזלזל ולהקל ראש בשום אדם. אדרבא! עלינו להיעזר ולעזור זה לזה כאחד. כבוד ועזרה הדדית הם באמת מרכיב חיוניי וחשוב מאד בקיום עולמנו.


תגובות

כל הזכויות שמורות לאתר זה 2015 ©